Десета недеља имунизације у Европском региону СЗО
„Приврженост имунизацији“
20-25.4. 2015. године
Десета по реду, Недeља имунизације у Европском региону СЗО обележава се од 20-25. априла и то је годишњи догађај чији је општи циљ повећање обухвата имунизацијом кроз јачање уверења о потреби заштите сваког појединца од болести које се могу спречити вакцинацијом.
Светска здравствена организција је покренула иницијативу за организовање Недеље имунизације у октобру 2005. године са идејом да се пажња опште јавности и здравствених радника усмери на значај имунизације као најефективније и најефикасније мере примарне превенције, у коју се од почетка укључила Република Србија.
Имунизација представља примену вакцина у спречавању и сузбијању заразних болести. Имунизацијом се на најбржи и најјефтинији начин контролишу, одстрањују и на крају искорењују многе заразне болести и зато она представља приоритет у здравственој заштити.
Основни предуслов успеха имунизације је примена квалитетних и безбедних вакцина које одговарају стандардима СЗО. Једнака доступност вакцина свима и висок обухват вакцинацијом су од великог значаја.
Недеља имунизације у Европском региону је иницијатива која је координирана од стране Регионалне канцеларије СЗО за Европу у сарадњи са земљама чланицама и партнерима у циљу повећања обухвата и изградњи позитивних ставова у вези неопходности имунизације.
Циљ систематске обавезне имунизације је достићи и одржати 95% и виши обухват програмом обавезне имунизације на нивоу целокупне популације деце коју према календару треба вакцинисати (сва деца, свим вакцинама без демографских, територијалних и социјалних разлика), ради спречавања оболевања, могућих компликација које захтевају болничко лечење, од којих неке остављају трајна оштећења и смртних исхода.
Имунизација је једна од најуспешнијих јавно здравствених иницијатива, која је допринела искорењивању великих богиња и доприноси искорењивању дечије парализе.
Драматичан пад оболевања од вакцина превентабилних болести доведи у позицију неке заразне болести да се оне сматрају делом прошлости у Европи. Насупрот томе, близу милион особа у Европском региону СЗО није вакцинисано основим вакцинама и болести које се могу превенирати вакцинацијом континуирано изазивају оболевање, компликације/ секвеле и чак смртне исходе.
У претходним годинама, земље Европског региона су суочене са епидемијама малих богиња, рубеле, заушака које се јављају код осетљиве популације која није вакцинисана или није вакцинисана на време. Како заразне болести не познају границе епидемије се шире из земље у земљу.
Достизање и одржавање колективног имунитета популације против заразних болести вакцинацијом је суштина заједничких напора у свим земљама света.